Sokobanja – Šta videti i obići u banji i okolini

0
10380
Sokobanja
Foto: sokobanjapress.com

Sokobanja je gradsko naselje i banja u istočnoj Srbiji. Nalazi se između planina Ozren i Rtanj, na nadmorskoj visini od oko 400 metara, u Zaječarskom okrugu. Prema poslednjem popisu, u naselju živi oko 8000 stanovnika.

Sokobanja – Šta videti i obići

  • Lepterija – Izletište koje se nalazi jugozapadno od Sokobanje, uz reku Sokobanjska Moravica. Lepterija je poznata kao „predeo izuzetnih odlika“. Na njoj se nalaze kanjon Moravice, pećine, vodopad Ripaljka itd.
  • Soko Grad – Soko Grad ili Sokolac nalazi se na oko 2 kilometra od Sokobanje. Od ovog srednjovekovnog grada je danas opstala samo ulazna kula u gornjem gradu
  • Vodopad Ripaljka – Nalazi se na planini Ozren, na reci Gradašnici, na oko 5 kilometara od Sokobanje. Vodopad Ripaljka je prvi spomenik prirode u Jugoslaviji zaštićen zakonom 1948. godine
  • Bovansko jezero – Nalazi se na oko 9 kilometara od Sokobanje. Širina mu je 500 metara, a maksimalna dubina oko 70 metara. Tokom leta, jezero je puno kupača, a dozvoljeno je i kampovanje
  • Tursko kupatilo – Tursko kupatilo „Amam“ nalazi se u samom centru Sokobanje. Ima muzejsku vrednost i nalazi se pod zaštitom države. Jedna zanimljivost je da se par scena iz filma „Zona Zamfirova“ snimalo baš u ovom turskom kupatilu „Amam“
  • Sesalačka pećina – Nalazi se na putu od Sokobanje ka Knjaževcu i do nje se lako dolazi, jer je put obeležen. Prema legendi, u ovoj pećini su se nekada sakrivali Hajduci, što privlači mnogo turista. Takođe, u pećini se nalaze i kolonije slepih miševa, koje možete posmatrati
  • Etno kutak Grudonjske vodenice – Nalazi se na oko 2 kilometra od Sokobanje. Izgrađen je u selu Gradašnica na istoimenoj rečici. Na rečici postoje dve vodenice starije od jednog veka
  • Vodopad Joževac – Nalazi se na planini Krstatac, u ataru sela Milušinac. Udaljen je svega 15 kilometara od Sokobanje.
  • Akva park Podina – Otvoren je 2012. godine i nalazi se na oko 1500 metara od centra grada

Mineralni izvori Sokobanje 

Kroz Sokobanju protiče reka Sokobanjska Moravica, koja u Bovanskoj klisuri puni Bovansko jezero. Ovde se nalaze i Termomineralni izvori Sokobanje. Sokobanja raspolaže sa najmanje sedam izvora mineralne vode koje se razlikuju po sastavu i temperaturi, pa se dele na hipotermalne i hipertermalne. Osim toplih izvora, mogu se naći i izvori hladne i mlake vode.

Turizam u Sokobanji

U Sokobanji je razvijen lovni i ribolovni turizam. Ovi vidovi turizma su najpopularniji u ovoj opštini.

Svake godine krajem meseca avgusta, u Sokobanji se održava manifestacija „Prva harmonika“. Prva harmonika je tradicionalno takmičenje harmonikaša.

Organizovani banjski turizam počeo je 1837. godine za vreme knjaza Miloša Obrenovića. I dan danas u centru na korzou se nalazi Milošev konak. Neki od poznatih posetilaca su bili Isidora Sekulic, Ivo Andrić, Stevan Sremac i Branislav Nušić.

Vodopad Ripaljka:

Sokobanja i poznate ličnosti

Sokobanja od davnina važi za boemsko mesto i mesto gde se susreću umetnici, pisci, slikari, reditelji, glumci i tako dalje. Neke od znamenitih ličnosti koje su se susretale i odsedale u Sokobanji su: Ivo Andrić, Branislav Nušić, Meša Selimović, Stevan Sremac, Dobrica Erić i Isidora Sekulić. Ivo Andrić je najzapamćenija ličnost Sokobanje. On je za vreme Drugog svetskog rata boravio u Sokobanji i tamo pisao i stvarao. U Hotelu Moravica, u apartmanu broj 144 je uvek odsedao i zato se danas tamo nalazi spomen – soba Ive Andrića.

Poznate ličnosti vezane za Sokobanju:

  • Mitropolit beogradski Mihailo – Upravljao je crkvom u Srbiji za vreme vlade četiri Obrenovića: Miloša, Mihaila, Milana i Aleksandra.
  • Miloš Obrenović
  • Hajduk Veljko
  • Ivo Andrić
  • Branislav Nušić
  • Isidora Sekulić
  • Stevan Sremac
  • Episkop niški Domentijan Popović – Bio je niški episkop, rođen u Sokobanji.
  • Emilijan Josimović – Prvi srpski urbanista i profesor arhitekture.

Legenda o Sokobanji

Nekada davno, gospodar tvrdog Sokograda jahao je kotlinom. Odjednom se nebo nad Ozrenom smračilo i sevnula je munja sa Oštre čuke. Grunuo je grom i zatresla se zemlja sve do Šiljka na Rtnju. Jahač je pao sa konja i izgubio svest. Kada se osvestio osećao se kao da je sve kosti slomio. Nije mogao da se osloni na noge. Tako je ležao i čekao smrt. Začuo je iznenada žubor vode. Bolno i polako se podigao i uzeo sa vrela gutljaj vode. Tada mu se u glavi sve razbistrilo. Potopio je ruku i odjednom osetio snagu. Kada je gospodar to video, okupao se u tom vrelu i ozdravio. Naredio je da se kuća podigne nad izvorom. Vrlo brzo se pročulo za isceliteljsku vodu svuda po svetu. Mnogi ozdraviše od vode između Ozrena i Rtnja.

U video prilogu ispod, možete videti kako izgleda Sokobanja iz vazduha:

Ukoliko želite da pročitate više tekstova o drugim banjama u Srbiji, kliknite ovde.

Prethodni tekstGrliško jezero kod Zaječara – Čisto jezero bogato ribom
Sledeći tekstGučevo – Planina čistog vazduha, šuma i istorije

POSTAVI ODGOVOR

Unesite svoj komentar !
Unesite svoje ime